ryba

Jedzenie mięsa ryb – implikacje

Dla wielu osób, które decydują się pracować nad redukcją lub całkowitym wyeliminowaniem spożycia mięsa, to właśnie ryby zaczynają odgrywać istotną role w odżywianiu się.

Sprawdź jak dużo ryb zabijanych było przez gatunek ludzki w 2013.

Dlaczego? Wydaję mi się, że powodem jest przekonanie, iż nie wywiera to tak skrajnie negatywnych skutków na środowisko jak jedzenie mięsa innych zwierząt i fakt, że umierające w cierpieniu ryby nie krzyczą – będąc pozbawionym możliwości interpretacji tego co czuje jednostka, łatwiej pozostać obojętnym.

Niestety, komercyjne połowy wykorzystują takie metody, jak
trawling, sieci oraz sznury haczykowe, które w efekcie stanowią śmiertelne zagrożenie dla organizmów morskich nie będących celem połowów ukierunkowanych, a w tym rekinów, delfinów, wielorybów,
żółwi morskich, fok oraz ptaków

„Przyłów” ten często obejmuje poranione, wciąż żywe zwierzęta morskie, które następnie wyrzucane są z powrotem do wody. Powoduje to (nieusłyszane!) cierpienie i kładzie jeszcze większy nacisk na gatunki mające już problemy z rozwojem w wyniku zanieczyszczenia i skutków zmiany klimatu.

W raporcie Oceana z 2014 r. można przeczytać, że 300 wielorybów
i prawie 700 żółwi morskich zostało uwikłanych lub zabitych w ciągu jednego roku w sznurach haczykowych Atlantyku i Golfo de México.

Jak myślisz, czy przyłów zawsze jest dokładnie zgłaszany przez rybołówstwo?

Jest jeszcze hodowla przemysłowa
zbrodnia ludzkości przeciwko naturze, a według The Guardian –
jedna z największych zbrodni w historii ludzkości.

Miłośnicy ryb i owoców morza mają duże powody do zmartwień.
Morza i oceany stają się coraz bardziej zanieczyszczone.
Do 2050 roku będzie w nich więcej śmieci niż ryb.

W przyszłości postaram się pokazać alternatywy i roślinne sztuczki… Póki co mogę zaproponować Poradnik roślinnego laika.

A.

Dodaj komentarz